Our School » Staff Directory

Staff Directory

Name/Office

Extension(s)

Room(s)

Principal- Dr. Richard A. Forman (Susie Pascarella Secy)

201,203

201

Admissions (Alicia,Connell, Secy)

214

215

AP Admin—Organization and Data (Jennifer Zisler)

258

218

AP Admin—Pupil Personnel Services (Keith Holgate, AP) 

216/205

216/205

Attendance Offices

Minurka Landron,  Attn Teacher

Cecil Henry, Family Para

  Felicia Harris, School Aide

 Additional Extensions

 

217

246

215

330

 

215

215

215

215

Auditorium

242, 241, 244, 251

Stage, Back, Booth, Balcony

Business, Art & Music Dept (Elizabeth Gallaro, AP)

266

263

Ceramics Studio/Art Studio/Band Room/Music Lab Room

431/423/406/405

431/423/406/405

Computer Rooms

419/420/429

419/420/429

Teacher Workroom

409

409

CAASS Desk (student card system)

612

218

 

 

 

 

Classrooms-with telephone numbers that do not match the room numbers.

 

 

 

 

 

 

 

114

121

159

139B

540

140B

147

148B

153

153A

154

153B

538

238B

348

349

147, 548

148B

College Office (Ms. Roth, Secy)

230

220

Computer Technician (Ms. E-Vadnie Lewis)

336,337

336

Conference Room

234

236A

Copy Room (Shirley Monroe, School Aide)

109

109

Coverages (Stephanie Riley, Secy)

104

105

Custodians (Mr. Scott Onell. Building Manager)

590, 102, 152

B-69, 102

Deans Office ( Yuliya Khanvia Coord/Security; Helen Salogub, Safety & Security Coord.; Miya St Louis and Sulmy Pineda School Aide)

221, 225, 226,

227, 232, 255, 621

221

Dentist (Dr. Kopyoff)

552

B-52

Dietician (Karoon Hurley) &  Bookkeeper

555, 554

B-54

District 75 (Eva Barahona, Margarita Vladimirov

219

219

English Dept (Leighton Jackson, Coord)/Outer Office/Teachers Room

133/128/124

133/133/124

Front Desk Security

100

Lobby

Gateway Program(Suzette, Nelson)

165

165

General Office

330

215

Guidance Department (Keith S. Holgate, AP Pupil Personnel)

216, 205

216

      Guidance Office (Lashauna Rayford, Secy)

205

205

      Boncy, Marsha (Bilingual Haitian-Creole Counselor)

207

205

      Marsha  Trimm (Programming and Counselor for ISS)

206

205

      Finn, Marianne (Counselor)

208

205

      Isaacs, Andrea (Counselor)

209

205

      Stephen Neverson (Counselor)

210

205

      Shari Farberman (Counselor)

211

205

Health Careers Dept (Elizabeth Gallaro, AP; Naomi Roth, Secy)

266, 264

263

       Dental Assist Classroom

550

B50

Dental Lab

150/161

150

Medical Assisting Classroom

233

233

Nursing Assisting Classroom

243

243

Practical Nursing Classroom

231

231

Vision Tech Lab

240

240

Teachers’ Workroom

265

265

Health & Phys Ed Dept (Matthew Meyerson, AP)/Teachers’ Room

363/364,365

363/365

Body Conditioning Room

319

319

Gymnasium ( Big Gym)

490

490

Weight Training Room

353

353

I.D. Cards [All lunch periods—4-9]

518

B-18

Instructional Support Services (Vera Leykina, AP) (Dorothy Gargano, Aide)

327, 329

327/329

ISS Computer Lab

159

139B

Intergenerational Program Ms. Belony

157

157

Keys—Key Room in Basement

104, 580

104, B-20A

Kitchen (Karoon Hurley, Dietician)

556

B-56

LGBT Gen X Club (Fotini Vurgaropulos, Advisor [Period 5]

316

315

Library (Eugene Ring, Librarian)

306, 308, 305

305

Lobby—Security—Front Desk

100

Lobby

Lunch Applications (Felicia Harris, School Aide)

215

215

Mathematics Department (Monique LaBorde) Coordinator

338/345

338/345

Nurse’s Office (Diana Olivier, R.N.; Marcella Wilburn, Health Aide)

529,129

129

Parent Coordinator (Shaundell Lawson)

182

117

Payroll (Stephanie Riley, Secy)

104

105

Peer Mediation (Maureen McGowan, Mediator) [Periods  3, 4, 5]

225

221

Program Office (Jennifer Zisler, AP Data Programming

258

218

PTA & PAC Title I Office (Walter McIntyre, PTA President; Denise Simon, PAC President)

119

119

Pupil Accounting (Alicia Connell Secy)

214

215

Resource Room (Karen Chernigow, ISS Teacher)

236

236B

SBST (School-Based Support Team—Related Service Providers)

 

 

Blackett, Kamaria (Physical Therapist)

157

157

Charles, Diana (Family Worker)

144

131

DiMarco, John (Psychologist)

131

13A

August- Holder, Yanick (Speech Teacher)

349

349

Hatcher, Kecia(Speech Teacher)

163

163

       Hicks, Lenwood (Occupational Therapist)

142

131F

       Hibbler,Jeanette (Social Worker)

132

131B

        Allen, H.( Social Worker)

134

131C

Science Dept (Harold Meiselman, AP)/Teachers’ Room

453, 463/465

463/465

Science—Chemistry Prep Room

346

348

School Social Worker- Ramirez Donna ( Tues.& Thurs.)

540

140B

Second Languages Dept (Vera Leykina, AP)/Teachers Room

329

329

Security—Front Desk

100

Lobby

Security (Level III L. Johnson, SSO Group Leader)

638

116

Senior/Student Activities Office (Cisa Escorbores, Advisor)

197

B-18

Social Studies Dept (Lynette Alexander, AP)/Teachers’ Room

341, 342/352

341/352

SPARK (Eunice Sheppard-Taylor, Facilitator)

513

B-55

Special Education (ISS—Vera Leykina, AP; Dorothy Gargano, Aide)

329

329

Storeroom (Mitch Collymore, Stockman)

570

B-70

Student Cafeteria

500

Cafe (Bsmt)

Student Photos (Rudolph Skinner, Aide)

500

Cafe (Bsmt)

Supplies/Purchasing (Susan Pascarella, Secy)

201

201

Teachers’ Cafeteria

501

B-43

Testing Office (Joel Kaufman, Coord) [Periods 2,4,7,9]

115

115

Transcripts (Alicia Connell, Secy)

214

215

Transportation Office (Donna Agard, School Aide)

518

B-18

Treasurer (Miya St. Louis) [Periods 5,6]          

551

B-51

Tutoring Center

329

329

UFT (Mr. Severson) Chapter Leader)

321

318

Work Base Learning (Brenda Jones, Coord)

419

419                                   

Working Papers

215

215

Vault

560

B-20B